Kalisz 15.10.2018r
Sprawozdanie z działalności Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Krótkofalowców za okres roku akademickiego 2017/ 2018r.
Koło Naukowe działa przy Wydziale Politechnicznym, będąc otwartym na studentów innych Wydziałów zainteresowanych działalnością Koła. Siedzibą Koła Naukowego jest Collegium Oecologicum, ul. Poznańska 201-205 w Kaliszu
W trzecim roku działalności koła budowaliśmy infrastrukturę konieczną do prowadzenia łączności radiowych, zagospodarowano pomieszczenie przeznaczone na obsługę radiostacji klubowej, wykonano antenę krótkofalowe trójkąt 84m na budynku Collegium Oecologicum. Wykonanie w/w anten umożliwiło rozpoczęcie odbioru i nadawania sygnałów radiowych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowe. Została zorganizowana praca stacji klubowej z terenowego QTH na Wolicy . Członkowie koła na bieżąco aktualizują stronę internetową na której umieszczamy najważniejsze informacje na temat działalności koła.
W realizowano trzy projekty:
- Praktyczna nauka lutowania powierzchniowego - projekt obejmuje przygotowanie stanowiska do nauki lutowania współczesnych układów elektronicznych a następnie prowadzenia zajęć praktycznych z studentami.
-Prowadzenie łączności cyfrowych- projekt polega na wykonaniu przez studentów urządzenia potrzebnego do wykonania łączności cyfrowych , po wykonaniu urządzenia skonfigurowania oprogramowania i nauki prowadzenia łączności cyfrowych.
- Uruchomienie łączności alarmowej w zakresie 430MHz.
W dniu 09.05.2018 roku w ramach działalności Koła Naukowego PWSZ w ramach współpracy z Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Kaliszu zorganizowano na terenie ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Kaliszu zajęcia ze studentami II roku Wydziału Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.
Tematem spotkania było przedstawienie studentom pracy RDM (Regionalnej Dyspozycji Mocy EOP Kalisz) w ramach nadzoru nad pracą sieci nN, SN i WN w ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Kaliszu. W ramach zajęć pracownicy ENERGA-OPERATOR S.A. przekazali przyszłym inżynierom podstawowe informacje na temat praktycznych rozwiązań technicznych w powyższym zakresie.
Członkowie koła brali udział w roku akademickim 2017/2018 w następujących zawodach krótkofalarskich:
„Hołd Powstańcom Wielkopolskim 1918/19".
"Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego".
"BARBÓRKA ".
"Ham Spirit Contest".
"NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI "
Zawody "Dzień Łącznościowca - 2018"
Zawody "Dzień Energetyka - 2018"
"WIELKOPOLSKA PYRA 2018"
"REGION I IARU 144 MHz"
„Bitwa Warszawska 1920 r”.
"Zawodach Letnich UKF".
„W HOŁDZIE UCZESTNIKOM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944”.
" Próby Subregionalne".
"SP DX CONTEST".
W dniach od 1 września - 11 października 2018r nasza stacja klubowa pracowała w Akcji Dyplomowej „Droga do Niepodległości 1918„ pod znakiem okolicznościowym SN100S przeprowadziliśmy ponad 2000 łączności rożnymi emisjami. Akcja „Droga do Niepodległości 1918„ jest lekcją historii o wydarzeniach z przed 100 lat, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości a jednocześnie oddaniem hołdu ludziom, którzy się do tego przyczynili. 10 stacji amatorski z całej Polski będzie prowadziło łączności w ramach tej akcji. Wydawcą dyplomów jest SP OTC pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców przy współudziale Wydziału Łączności ZG LOK. Akcja polega na nawiązaniu łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi w okresie od 01.09.2018 r. do 11.11.2018 r. Za uzyskanie 3 QSO każdy uczestnik otrzyma Dyplom.
Drugą naszą akcją na falach eteru będzie udział w Jubileuszu 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, pod znakiem okolicznościowym SP100PW wraz z innymi stacjami z Wielkopolski będziemy na przełomie grudnia 2018 r i stycznia 2019r przypominać radioamatorom o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Wydarzenie to kolejny krok w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości .
Nasze spotkania:
Piątek , godz.17.00
Kampus PWSZ
- Poznańska 201-205 PWSZ Kalisz
Collegium Oecologicum
Sala nr 9a
Sporządził opiekun koła
SP3LD
mgr inż. Bogdan Szkudlarek